ניוון רשתית

ניוון רשתית
תוכן עניינים

AMD – Age-related Macular Degeneration זהו שמה הלועזי של המחלה המוכרת לנו בשם ניוון רשתית. במדינות המערב וגם בישראל מובילה מחלה זו כגורם עיקרי לעיוורון בקרב האוכלוסייה שבגיל השלישי. מחלה זו היא למעשה ]פגיעה במרכז הרשתית – מקולה וזה מה שמוביל לירידה בחדות הראייה כאשר הראייה ההיקפית נשארת תקינה יחסית.

מה גורם למחלה?

הגורם העיקרי הוא כפי שכבר ציינו, גיל מתקדם. רוב החולים הם מעל לגיל 80. גם הגנטיקה מאוד דומיננטית כאן. כאשר האוכלוסייה הלבנה או אנשים שהם בדרגת קרבה ראשונה לחולי AMD. כמו גם עישון משפיעים במידה רבה על הופעת המחלה. רוב החולים הם במצב המכונה ניוון רשתית יבש. רק מיעוטם של החולים כעשרה אחוזים – הם במצב של ניוון רשתית רטוב.

חשוב לציין כי הפסקת עישון. יחד עם נטילת תוספי תזונה. וויטמינים ייעודיים למחלה עשויים להשפיע במידה רבה על האטת קצב ההתקדמות של המחלה. במצב AMD יבש וכך גם מניעת הסיכויים למצב של AMD רטוב.

יש דרכים למנוע עיוורות בעקבות המחלה

בשנים האחרונות חלבה פריצת דרך משמעותית בכל מה שקשור למניעת עיוורון בעקבות ADM רטוב. הטיפול כולל הזרקה תוך עינית של חומרים שמטרתם היא למנוע צמיחת כלי דם פתולוגיים. מתברר כי אכן מדובר בטיפול יעיל שאכן מצליח לעצור את הידרדרות בחדות הראייה. כאשר נצפו מקרי אשר בהם אפילו היה שיפור בחדות הראייה. ככל שמאבחנים מוקדם יותר את המחלה ואף מטפלים בה כראוי הרי שהתוצאות תהיינה מוצלחות יותר. זו הסיבה שכאשר יש חשד לפגיעה ברשתית. חשוב מאוד לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים שהוא מומחה לרשתית.

אחד הדרכים לטיפול בניוון רשתית היא תזונה בריאה. אם אתם רוצים למנוע מחלה זו או למנוע התפתחות ולא להגיע חלילה למצב של איבוד ראייה. אנו ממליצים להתחיל מעכשיו להקפיד על תזונה בריאה.

במאמר הבא נציג ויטמינים לניוון רשתית, לחצו על הקישור.

כך מאבחנים ניוון רשתית

אנשים המתלוננים על פגיעה בראייה נבדקים או אמורים להיבדק בין היתר גם במרפאת רשתית.

בדיקת הרשתית כוללת צילומי הדמיה OCT וכן צילומי צבע. במהלך ביקור לאבחון הבעיה מבצעים גם זריקות תוך עיניות. כאשר הדבר נעשה כיום בצורה בטוחה במיוחד, בנוחות ואף בזמינות גבוהה יחסית, לאור השכיחות הגבוהה של המחלה.

לבדיקת ראייה לחצו כאן

ניוון רשתית יבש – כך זה מתחיל

למעשה המחלה מתפתחת באופן איטי והדרגתי במהלך שנים. הביטוי של המחלה היא הצטברות חומרים  – דרוזן מתחת למרכז הרשתית.

כאשר המחלה מתקדמת עשויים להיווצר איים של רשתית מנוונת. המצב הזה מכונה אטרופיה גאוגרפית שמשמעותה – ניוון. המראה של האיים הללו הוא כעין חלקי פאזל חסרים. והם אלו שמעוותים את הראייה ויוצרים את הקושי המשמעותי בראייה תקינה.

במצבים אשר בהם מרכז הרשתית מושפעת מהניוון הרי שחדות הראייה נפגעת באופן בלתי הפיך. זהו מצב המוכר בשם ניוון רשתית קשה או מאוחר. אם יש לכם עוד שאלות השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם.

ניוון רשתית רטוב

בכל פעם שמבצעים בדיקת רשתית מומלץ מאוד לשלב גם בדיקת OCT. זוהי בדיקה שמאפשרת לאבחן בצורה מקצועית יותר את המחלה. כמו גם לקבוע אץ רמת החומרה שלה. חשוב לדעת כי מצב של ניוון רשתית רטוב שאינו מאובחן בזמן. עלול בסופו של דבר להוביל למצב אשר בו הרשתית למעשה מוחלפת ברקמה צלקתית מה שיוביל לפגיעה בלתי הפיכה וחמורה מאוד בראייה.

כעשירית מחולי ניוון רשתית יבש מפתחים ניוון רשתית רטוב מה שעלול להוביל לפגיעה משמעותית בראייה תוך זמן קצר.

אופטיקה 109 עם בדיקות ראייה ומגוון מסגרות ראייה באתר. למגוון מסגרות היכנסו לחנות שלנו אונליין.

בברכת בריאות טובה ואיתנה מאופטיקה 109.

המאמר אינו תחליף לייעוץ רפואי. למציאת הסניף הקרוב ביותר לביתכם לחצו כאן.

אולי יעניין אותך לקרוא על:

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
זיהומים בקרנית
מחלות עיניים
כל המידע על זיהומים בקרנית – איך לזהות, לטפל ולמנוע

במאמר זה, נעיין בהגדרה ובסימפטומים של זיהומים בקרנית, נבחן את הגורמים שעשויים להביא להם ונציע אסטרטגיות טיפול ומניעה. המידע הניתן במאמר זה מיועד לספק לכם ידע רחב יותר בנושא זיהומים בקרנית העין למידע נוסף המשיכו לקרוא,

לכתבה המלאה
אלרגיה בעיניים
מחלות עיניים
הגורמים לאלרגיה בעיניים וכיצד לטפל

במאמר זה נעסוק באלרגיה בעיניים, נספק הבנה על מהות התופעה והגורמים השונים שיכולים לגרום לה. נדון באופציות טיפול, החל מתרופות ועד לטיפולים משלימים. המאמר מציע כלים מעשיים לטיפול באלרגיה וממליץ על ייעוץ רפואי מקצועי לטיפול המיטבי.

לכתבה המלאה
דלקות עיניים
מחלות עיניים
איך לזהות דלקות עיניים? ואיך לטפל ולמנוע

דלקת עיניים היא בעיה נפוצה הניתנת לטיפול, אך יכולה לגרום לחוסר נוחות רב. במאמר זה אנו עוסקים בגורמים השונים הגורמים לדלקת עיניים. נציין את הסימפטומים הנפוצים של המצב ואת אפשרויות הטיפול הקיימות. כמו כן, המאמר נוגע באמצעים למניעה ובדרכים להתמודד עם התסמין. המלצה על ייעוץ רפואי מקצועי, כדי לקבוע את הטיפול הנכון ולשפר את התוצאות.

לכתבה המלאה
אסטיגמטיזם - צילינדר בעין
מחלות עיניים
אסטיגמטיזם – צילינדר בעין

מעוניינים להבין מה זה צילינדר בעין (אסטיגמטיזם)? וכיצד זה יכול להשפיע על ראייתכם? לפניכם מאמר מקיף המסביר את התופעה, סימפטומים ומציע טיפולים יעילים… המשיכו לקרוא

לכתבה המלאה
כלי נגישות