בצקת בקרנית

תמונה של בצקת בקרנית
תוכן עניינים

תנאי הכרחי לראייה טובה זוהי קרנית שקופה ונקייה. בקרנית אין כלי דם כמו בכל שאר הרקמות בגוף האדם. גם מבחינת ריכוז המים הרי שהקרנית מכילה פחות מים מכל רקמה אחרת בגוף. כאשר נוצר מצב של הצטברות מים בקרנית נוצרת בצקת בקרנית.

זהו מצב אשר עשוי לבוא לידי ביטוי הן בעליה של עובי הקרנית והן באובדן השקיפות של הקרנית. זה למעשה גורם לכך שהקרנית לא מעבירה בצורה תקינה את קרני האור. התוצאה היא פגיעה בראייה.

אנחנו אופטיקה 109 רשת משקפיים בפרישה ארצית, המומחים המוסמכים שלנו מנוסים באבחון בעיות ראייה מורכבות ומביאים בשורה חדשה לתחום אבחון בעיות הראיה, התאמת משקפיים ודיוק מקסימלי במקצועיות הגבוהה ביותר. כאן נעביר לכם את כל המידע על בצקת בקרנית. למבחר משקפי הראייה שלנו – בקרו בחנות.

כדי להבין למה זה קורה נלמד מעט על מבנה העין.

בשכבה הפנימית של הקרנית ישנה שכבה של תאי אנדותל. מדובר במנגנון שנועד למנוע את הצטברות הנוזלים. התצאים הללו שואבים את הנוזלים מהקרנית אל הלשכה הקדמית של העין.

הלחץ התוך עיני הטבעי שואף את הכנסת הנוזל מהלשכה אל הקרנית. כאשר ישנה פעילות תקינה של תאי האנדותל הרי שנשאב הנוזל מהקרנית אל הלשכה הקדמית והלחץ מתאזן. כך למעשה נמנעת היווצרות בצקת בקרנית.

מה עושים עם הבצקת בקרנית?

 • הורדת הלחץ התוך עיני – במצבים של גלאוקומה הדבר יגרום לנסיגת הבצקת.
 • טיפול בדלקת – לרוב באמצעות סטרואידים.
 • מי מלח – אלו מסייעים בהבהרת הקרנית. זהו טיפול מקומי וזמני בלבד.
 • עדשות מגע טיפוליות – אלו מסייעים בהקטנת הכאב הגירוי בעין ומאיץ ריפוי.
 • השתלת קרנית – זהו הטיפול הכי יעיל למצבים של בצקת כרונית כאשר בעקבות הניתוח מתחלפים תאי האנדותל הפגועים בתאים חדשים.

למה זה קורה?

ישנה שורה ארוכה של מחלות אשר אלה אחראיות לפגיעה האקוטית או הכרונית בתאי האנדותל כאשר התוצאה היא בצקת בקרנית.

לבדיקת ראייה לחצו כאן

בין הסיבות המובילות –

 • לחץ תוך עיני מוגבר – אנשים הסובלים מגלאוקומה של זווית סוגרה שזה אומר סגירה של אזור הניקוז של הנוזל הממוקם בלשכה הקדמית. זה מובל לעלייה דרמטית בלחץ התוך עיני עד לפי שלוש מהנורמה. ברוב המקרים הביטוי יהיה בצקת של האפיתל ובמקרים נדירים אף בצקת של הסטרומה. אנשים הסובלים מגלאוקומה מולדת סובלים לעיתים גם מבצקת של הקרנית שמתפתחת בגיל מאוחר.
 • טראומה וניתוחים תוך עיניים – יש מקרים אשר בהם נוצר נזק בקרנית בעת הלידה בעיקר במקרים של לידת מלקחיים. הנזק יכול להיגרם גם בעקבות חדירה של גוף זר אל תוך הלשכה הקדמית. למעשה כל חבלה קהה עלולה לגרום לנזקים בקרנית. במקרים רבים הנזק נגרם בעקבות טראומה של ניתוח תוך עיני. אם זה במקרים של ניתוחי קטרקט כאשר במהלך הניתוח נעשות פעולות שונות בלשכה הקדמית באמצעות ציוד ניתוחי או בניתוחים להפרדת רשתית .
 • מחלות גנטיות – זה כולל פגמים מולדים או מחלות תורשתיות. מחלה תורשתית עלולה להתפרץ בגיל מבוגר 50+. התלונה העיקרית במצבים אלו היא ראייה מטושטשת שמורגשת בעיקר בשעות הבוקר כאשר במהלך היום היא הולכת ומתבהרת.
 • דלקת תוך עינית – זה יכול להיות על רקע הרפס או בעקבות זיהומים חיידקיים או ויראליים. אלו עלולים להזיק לאנדותל ולגרום לבצקת.

כתבות נוספות במגזין אופטיקה 109

למה אנחנו?

 • אופטיקה 109 עם כל מה שצריך לאיכות הראייה.
 • אנחנו מציעים שירות של בדיקות ראייה במכשור מתקדם.
 • בנוסף, מבחר משקפיים בשלל דגמים.

אופטיקה 109 מברכת אתכם בבריאות טובה ועיניים בריאות!

מאמר זה אינו תחליף לייעוץ רפואי.

הסניפים שלנו

אולי יעניין אותך לקרוא על:

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
אסטיגמטיזם - צילינדר בעין
מחלות עיניים
אסטיגמטיזם – צילינדר בעין

מעוניינים להבין מה זה צילינדר בעין (אסטיגמטיזם)? וכיצד זה יכול להשפיע על ראייתכם? לפניכם מאמר מקיף המסביר את התופעה, סימפטומים ומציע טיפולים יעילים… המשיכו לקרוא

לכתבה המלאה
מחלות עיניים
מיופיה – קוצר ראייה

גלה את כל המידע החיוני על מיופיה וקוצר ראייה. ממבוא כללי, דרך איתותים, אבחון, ואפשרויות טיפול, עד כיצד לחיות עם מיופיה ועוד.

לכתבה המלאה
כלי נגישות