קרטוקונוס

קרטוקונוס
תוכן עניינים

קרטוקונוס היא מחלה המופיעה בקרב צעירים בעיקר. זוהי מחלה שפוגעת בקרנית שבמהלך הזמן מעוותת את הקרנית שהיא למעשה החלון הקדמי של העין. עם הזמן היא מחמירה את מצב הראייה. זוהי מחלה תורשתית אך ברוב המקרים אפשר בהחלט לטפל בה וכך להוביל לשיפור במצב הראייה.

המחלה מכונה קרטוקונוס בגלל הצורה שהקרנית מקבלת כתוצאה מהמחלה. במקופ להיות בצורה של כיפה מעוגלת היא הופכת להיות מעין קונוס .כלומר בצורה של חרוט שהוא אינו אחיד לכל שטחה. קרטו – קרנית, קונוס – חרוט.

קרטוקונוס
קרטוקונוס

מה גורם למחלה?

כפי שכבר ציינו מדובר במחלה שהיא תורשתית והביטוי שלה הוא רק בעיניים. אין מידע רפואי מה בעצם גורם להופעת השינויים בקרנית. ברוב המקרים היא מופיעה בקרב צעירים בתחילת גיל ההתבגרות. המחלה פוגעת בשני העיניים והיא מחמירה אט אט. אין לנו כיום כל מידע בדבר מניעת המחלה באופן מוחלט אך עם זאת יש דרכים יעילות שעשויות לתרום להאטה של הידרדרות הראייה ואפילו בלימה של קצב ההתקדמות שלה.

איך מאבחנים קרטוקונוס?

כדי לאבחן את המחלה מבצעים מיפוי ממוחשב של הקרנית על ידי מדידה של עובי הקרנית. במקרה ומתגלה מקרה אחד של קרטוקונוס מומלץ לבדוק את כל בני המשפחה בגלל שזוהי מחלה תורשתית.

לבדיקת ראייה לחץ כאן

מהי ההפרעה בראייה כתוצאה מקרטוקונוס?

מחלת קרטוקונוס משפיעה כאמור גם על מצב הראייה שעשוי להידרדר עוד ועוד. המחלה למעשה יוצרת טשטוש או עיוותים בראייה בגלל המבנה הלא תקין שהקרנית מקבלת. מסיבה זו אנשים שסובלים מקרטוקונוס סובלים גם מקוצר ראייה ומאסטיגמטיזם.

האסטיגמטיזם למעשה נגרם בגלל המבנה והקמירות שאינם אחידים מה שהופך את הקרנית לבעייתית כשזהו מצב שהוא בלתי ניתן לתיקון.

סימנים מוקדמים לקרטוקונוס:

למעשה אין ממש סימנים מקדימים להופעת המחלה היות והיא מתקדמת בהדרגה. עם הזמן היא רק הולכת ומחמירה וגורמת לטשטוש מצב הראייה לרחוק. היא גורמת להופעת הילות אור סביב מקורות אור ולכתמים ברחבי שדה הראייה. ככל שהמחלה מתקדמת הרי שהראייה רק תוסיף ותידרדר ועלולות להופיע גם צלקות על הקרנית. כל מי שסובל מקרטוקונוס אמור להחליף מיד פעם את המשקפיים או את עדשות המגע עד שבסופו של דבר כבר אין למעשה איך לעזור למטופל בשיפור הראייה שלו באמצעים הרגילים הללו.

איך מטפלים בקרטוקונוס?

כאמור בתחילת דרכה של המחלה עדיין אפשר בהחלט לשפר את מצב העיניים והראייה בעזרת משקפי ראייה או עדשות מגע רכות ככל שחולף הזמן והמחלה מתקדמת הקרנית נעשית דקה יותר, מקומרת יותר ובצורה של חרוט חד יותר, אפשר יהיה להשפיע על תיקון עיוותי הראייה בעזרת עדשות מגע קשות.

לרשימת הסניפים הקרובה ביותר לביתכם היכנסו לכאן

פתרון ניתוחי

אפשר להשתיל בקרנית טבעות שישטיחו אותה וייצבו אותה. זהו טיפול יעיל בשלבי המחלה הראשוניים כאשר התוצאה היא שיפור בחדות הראייה ועיכוב התקדמותה של המחלה. יש מצבים אשר בהם אפשר יהיה לבצע ניתוח לייזר אך הוא מתאים רק לחלק קטן מבין המקרים של קרטוקונוס.

אופטיקה 109 מציעה בדיקות ראייה במכשור מתקדם ומגוון גדול של מסגרות ראייה. היכנסו לאתר והתרשמו.

אופטיקה 109 מברכת אתכם בעיניים בריאות, ראייה טובה ובריאות איתנה!

מאמר זה אינו תחליף לייעוץ רפואי.

בקרו בחנות שלנו לראות את מגוון המוצרים שלנו ואת משקפי הראייה

ואולי יעניין אותך לקרוא על:

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
ויטמינים לניוון רשתית
בריאות העיניים
ויטמינים לניוון רשתית

מחלת ניוון רשתית הינה אחד הגורמים המשפיעים על מצב הראייה ואף על איבוד הראיה. במאמר זה נסקור טיפול במחלה זו באמצעות ויטמינים לניוון רשתית.

לכתבה המלאה
קטרקט
מחלות עיניים
קטרקט

קטרקט היא מחלה המאפיינת בעיקר אנשים מבוגרים. מדובר במצב אשר בו נצרת עכירות על גבי העדשה של העין והיא פוגעת בראיה. אז נכון שהשכיחות עולה

לכתבה המלאה
כלי נגישות