פטריגיום

פטריגיום
תוכן עניינים

פטריגיום מכונה תבלול בעברית. זהו גידול שצומח קרום המכסה את שטח פני העין. לרוב הוא בצבעי לבן אדמדם ומכסה את העין בהדרגה. הוא לא גידול ממאיר אך הוא מציק מאוד. הוא עשוי לגרום לאדמומיות בעיניים, הוא עשוי להפריע לראייה ולגרום לגירוי מעירק ומציק. מדובר בתופעה שאפשר בקלות להיפטר ממנה בעזרת ניתוח קל ופשוט יחסית.

אופטיקה 109, ריכזה לכם את כל המידע החשוב בכדי להבין טוב יותר את כל הנושא הזה של פטריגיום, תחילה נסביר מעט על החלקים השונים של העין.

לחמית – זוהי המעטפת שמגנה על הלובן של העין.

קרנית – זה החלק המעוגל השקוף שנמצא בקדמת גלגל העין. למעשה מדובר בחלק מדופן העין שאחראי על שבירת קרני האור כשהן מגיעים אל העין.

פטריגיום זוהי למעשה רקמה פיברו וסקולרית, כלומר קרום המורכב מבשר והיא מכילה כלי דם.

התסמינים של פטריגיום

ישנם מספר סימפטומים אפשריים לזה.

· צריבה בעין.

· אודם בעין.

· דמעות.

· גירוי בעין.

· התחושה היא תחושה של יובש או של גוף זר בעין.

זה אף עלולה לגרום להפרעות ראייה בגלל שהקרנית נעשית מעוותת או בגלל הנגע שצמח עד שהוא הגיע לשלב אשר הוא מכסה את ציר הראייה.

בקרו בחנות שלנו.

פטריגיום ושמש – מה הקשר בין השניים?

מחקרים שנערכו העלו כי יש קשר הדוק בין התופעה הזו – פטריגיום לבין החשיפה לשמש. כך גם יש קשר לעישון שעשוי לגרום לתופעה. אנחנו עדים לכך כי בארצות שטופות שמש הנגע נפוץ במיוחד. כמו למשל בישראל ואוסטרליה.

בגלל שהשמש מסוכנת כל כך להופעת פטריגיום כמו גם למחלות עור רבות נוספות, חשוב להתגונן מפני השמש. הדבר נכון במיוחד עבור אנשים השוהים שעות ארוכות מחוץ לבית. הקפדה על משקפי שמש תורם רבות למניעת צמיחה של פטריגיום על גבי הקרנית.

איך מטפלים בפטריגיום?

במצבים אשר בהם הפטריגיום הוא במצב התחלתי וקטן והוא עדיין לא גורם לתסמינים כלשהם, חשוב להיות במעקב אצל רופא עיניים. המעקב יכול להיות חד שנתי. אם הפטריגיום כבר גורם לתסמינים כלשהם או שזה מפריע מבחינה קוסמטית הרי שיהיה צורך להסיר אותו באמצעות ניתוח.

הסרתו היא פעולה יחסית פשוטה. לרוב מבצעים אותה בהרדמה מקומית באמצעות ניתוח שהוא לא פולשני והוא נעשה על השטח של כל פני העין.

ראשית כורתים את רקמת הפטריגיום ובמקום שנוצר משתילים רקמה של לחמית בריאה. את הלחמים הבריאה לוקחים מתחת הלחמית הבריאה שהיא מתחת לעפעף העליון. אין בעיה להסיר הלחמית היות ותוך מספר ימים היא צומחת שוב.. את השתל של הלחמית הבריאה מצמידים באמצעות תפרים נמסים או לחילופין בעזרת דבק ביולוגי.

האם הפטריגיום עלול לחזור לאחר הניתוח?

למעשה הניתוח מקטין את הסיכון לחזרה של הפטריגיום עד לכחמישה אחוז בלבד.

אם קרה והפטריגיום חזר יבצעו ניתוח חוזר בתוספת מימטומיצין C שזהו חומר שנועד להוריד את הסיכונים לחזרת הנגע.

לאחר הניתוח אפשר לחזור לשגרה תוך זמן קצר ממש. לאחר שבוע תוכלו לחזור לעבודה.

יש לכם עוד שאלות? תנו למומחים של אופטיקה 109 לענות לכם. השאירו כאן את הפרטים ויחזרו אליכם.

אופטיקה 109 לבריאות העין

אנחנו מציעים את השירות של בדיקות ראייה וגם מבחר גדול של מסגרות משקפיים. תוכלו להתרשם מהדגמים שלנו באתר. לחץ כאן לבדיקת ראייה.

אופטיקה 109 מאחלת לכם בריאות טובה עד 120. מצאו את הסניף הקרוב לביתכם.

מאמר זה אינו תחליף לייעוץ רפואי.

אולי יעניין אותך לקרוא על:

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
ויטמינים לניוון רשתית
בריאות העיניים
ויטמינים לניוון רשתית

מחלת ניוון רשתית הינה אחד הגורמים המשפיעים על מצב הראייה ואף על איבוד הראיה. במאמר זה נסקור טיפול במחלה זו באמצעות ויטמינים לניוון רשתית.

לכתבה המלאה
קטרקט
מחלות עיניים
קטרקט

קטרקט היא מחלה המאפיינת בעיקר אנשים מבוגרים. מדובר במצב אשר בו נצרת עכירות על גבי העדשה של העין והיא פוגעת בראיה. אז נכון שהשכיחות עולה

לכתבה המלאה
כלי נגישות