רטינופתיה סוכרתית » תופעת לוואי של מחלת הסוכרת

רטינופתיה סוכרתית אחת ממחלות העיניים המסוכנות ביותר המחייבות טיפול מיידי. במאמר זה נסביר מהי מחלת הרטינופתיה? וכיצד יש לטפל בה? המשיכו לקרוא
רטינופתיה סוכרתית
תוכן עניינים

אחת ממחלות העיניים המסוכנות ביותר המחייבות טיפול זוהי הרטינופתיה הסוכרתית. מדובר במחלה שהיא תופעת לוואי של מחלת הסוכרת ובהיעדר טיפול היא עלולה להוביל לעיוורון.

מחלת הסוכרת באופן כללי היא מחלה שבאה לידי ביטוי ברמות סוכר גבוהות בדם אחרי אוכל. ההימצאות של הסוכר בדם פוגעת עם הזמן באיברי הגוף השונים כמו הכליות, העיניים ומערכת העצבים. העיניים אף הם חשופים לפגיעה כאשר מחלת הסוכרת אינה מאוזנת.

רטינופתיה היא מחלה שפוגעת ברשתית. מה שקורה בפועל זה שהמבנה של כלי דם האחראים על הזנת הרשתית נפגעים. הפגיעה בחלק הזה משפיעה על תפקוד העין ועלולה להוביל לנזקים בלתי הפיכים. אנשים שסובלים מרטינופתיה סוכרתית סובלים לרוב גם מבעיות של לחץ דם, רמות של כולסטרול גבוה ושומנית בדם כאשר זה למעשה מגדיל את הסיכויים להופעת מחלת הרטינופתיה.

רטינופתיה סוכרתית

הפתרונות עבור רטינופתיה סוכרתית

אז לפני שניגש לפתרונות נדבר קודם על המניעה.

הדבר החשוב ביותר זו המניעה של הופעת המחלה. זה אומר איזון של רמות הסוכר בדם כמו גם טיפול בכל גורמי הסיכון האחרים כמו איזון לחץ הדם, איזון רמות השומנים בדם וכן הלאה. אנשים ששומרים על איזון באופן כללי עשויים בהחלט לחסוך מעצמם את התפתחות המחלה.

אנשים הסובלים ממחלת הסוכרת חייבים להקפיד על מעקב סדיר אצל רופא מומחה לסוכרת וכן לעקוב אחר מצב העיניים אצל רופא עיניים מומחה.

כך גם אפשר לעקוב אחר כל שינוי ברשתית ולטפל בכל בעיה כבר בתחילתה כדי למנוע את החמרתה.

זריקות – ישנה אפשרות לשפר את מצב העיניים בעזרת זריקות שניתנות בהתאם למצב החולה. הזריקות ניתנות בחלל העין לאחר אלחוש מקומי והן מסייעות בעיכוב ההתפתחות של המחלה כמו גם בהפחתת הבצקת ועצירה של צמיחה לא תקינה של כלי הדם.

טיפולי לייזר – בעזרת טיפולי לייזר ניתן להסיר את כלי הדם הפגומים תוך מניעת סיבוכים שונים כמו דימום תוך עיני או היפרדות רשתית וכן הלאה.

ניתוח – ניתוח ויטרקטומיה זהו ניתוח שנעשה רק במקרים של דימום בחלל העין או היפרדות הרשתית הנובעים ממשיכה בלתי תקנית של כלי הדם.

איך מאבחנים רטינופתיה סוכרתית?

האבחון נערך ברוב המקרים על ידי בדיקה של רופא עיניים שמבצע את הבדיקה לאחר הרחבת אישונים.

חולי סוכרת נדרשים לערוך מעקב שנתי אחר מצב העיניים על מנת שאפשר יהיה לזהות את הסימנים המוקדמים שמעידים על רטנופתיה סוכרתית.

ישנה אפשרות לערוך את האבחון בעזרת מצלמות מיוחדות שמאפשרות את ביצוע ההדמיה של הרשתית עד ל – 200 מעלות כשהדבר נעשה ללא מגע יד אדם.

אפשר גם לערוך בדיקות דימות ואולטרא סאונד מה שמאפשר אבחון מדויק יותר.

הסיבוכים של מחלת הרטינופתיה

ישנם סיכונים שונים למחלת הרטינופתיה שחשוב להיות מודעים אליהם. רוב הסיבוכים נובעים בגלל שגשוג של כלי דם חדשים שנוצרים בצורה לא תקנית. אלו עלולים לגרום לנזקים הבאים.

  • דימום שממלא את חלל העין.
  • היפרדות רשתית שנובעת בגלל משיכה לא תקינה של כלי הדם.
  • מחלת הגלאוקומה שהיא נובעת בגלל כלי הדם החדשים שנוצרים.
  • קטרקט. זוהי גם כן תופעת לוואי שנובעת ממחלת רטינופתיה.

ולעוד מחלות עיניים נוראיות לא עלינו.

אופטיקה 109 שלכם ובשבילכם

באופטיקה 109 תוכלו ליהנות משירותי בדיקת ראיה וגם ממבחר גדול של מסגרות משקפיים מעוצבות. אנחנו מזמינים גם אתכם לבחור מתוך המשקפיים מהדגמים שיש באתר.

אופטיקה 109 מברכת אתכם בבריאות טובה ואיתנה לאורך ימים ושנים.

* מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי.

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
זיהומים בקרנית
מחלות עיניים
כל המידע על זיהומים בקרנית – איך לזהות, לטפל ולמנוע

במאמר זה, נעיין בהגדרה ובסימפטומים של זיהומים בקרנית, נבחן את הגורמים שעשויים להביא להם ונציע אסטרטגיות טיפול ומניעה. המידע הניתן במאמר זה מיועד לספק לכם ידע רחב יותר בנושא זיהומים בקרנית העין למידע נוסף המשיכו לקרוא,

לכתבה המלאה
אלרגיה בעיניים
מחלות עיניים
הגורמים לאלרגיה בעיניים וכיצד לטפל

במאמר זה נעסוק באלרגיה בעיניים, נספק הבנה על מהות התופעה והגורמים השונים שיכולים לגרום לה. נדון באופציות טיפול, החל מתרופות ועד לטיפולים משלימים. המאמר מציע כלים מעשיים לטיפול באלרגיה וממליץ על ייעוץ רפואי מקצועי לטיפול המיטבי.

לכתבה המלאה
דלקות עיניים
מחלות עיניים
איך לזהות דלקות עיניים? ואיך לטפל ולמנוע

דלקת עיניים היא בעיה נפוצה הניתנת לטיפול, אך יכולה לגרום לחוסר נוחות רב. במאמר זה אנו עוסקים בגורמים השונים הגורמים לדלקת עיניים. נציין את הסימפטומים הנפוצים של המצב ואת אפשרויות הטיפול הקיימות. כמו כן, המאמר נוגע באמצעים למניעה ובדרכים להתמודד עם התסמין. המלצה על ייעוץ רפואי מקצועי, כדי לקבוע את הטיפול הנכון ולשפר את התוצאות.

לכתבה המלאה
אסטיגמטיזם - צילינדר בעין
מחלות עיניים
אסטיגמטיזם – צילינדר בעין

מעוניינים להבין מה זה צילינדר בעין (אסטיגמטיזם)? וכיצד זה יכול להשפיע על ראייתכם? לפניכם מאמר מקיף המסביר את התופעה, סימפטומים ומציע טיפולים יעילים… המשיכו לקרוא

לכתבה המלאה
כלי נגישות