היפרדות רשתית » תופעה נדירה ומסוכנת מאוד

היפרדות רשתית היא תופעה נדירה יחסית ומסוכנת מאוד לראייה שלנו. זהו מצב חירום שעלול להוביל לעיוורון. איך זה מתחיל? וכיצד לטפל במחלה זו? המשיכו לקרוא
היפרדות רשתית
תוכן עניינים

מה זה בעצם היפרדות רשתית? מדובר בהיפרדות של הרשתית מגלגל העין. התופעה הזו מלווה במקרים רבים במראה של הבזקי אור פתאומיים מה שמחייב פנייה מידית אל רופא העיניים.

הרשתית מקומה בחלק הפנימי של גלגל העין. הרשתית מכילה תאים רבים שתפקידם לקלוט את קרני האור ולהפוך אותם לאותו חשמליים. אלו מועברים אל המוח שם למעשה נוצרת התמונה אותה העין ראתה.

הרשתית מכילה את מרכז הראייה שזה מאפשר לנו את הראייה החדה. והאבחנה בפרטים הקטנים שיש בשדה הראייה שלנו. כולל זיהוי צבעים.

כיצד מתחילה היפרדות רשתית?

כאשר נוצר מצב של הצטברות נוזלים בין הרשתית לדופן של גלגל העין, או אז מתרחשת הפרדה של הרשתית. לעיתים זה קורה בגלל קרע ברשתית שנגרם בגלל היפרדות גוף הזגוגית מהרשתית.

(הזגוגית היא מעין ג'ל שמורכב בעיקר ממים, קולגן וחומצה היאלורונית. המקום של הזגוגית היא מאחורי עדשת העין. כאשר היא ממלאה את הנפח של פנים גלגל העין ומגיעה עד לרשתית.)

עם הגיל העולה, הזגוגית נעשית נוזלית עד שהיא פשוט קורסת אל תוך עצמה. תהליך המכונה תמט. כך היא נפרדת מהרשתית בחלק האחורי שלה. היא לעיתים נשארת אחוזה סביב הרשתית אך המשיכה של הזגוגית הנפרדת יוצרת קרע ברשתית. מה שמאפשר מעבר נוזלים אל מאחורי הרשתית עד שהיא נפרדת מדופן העין.

במצב אשר בו היפרדות הזגוגית אינה מלווה בקרע של הרשתית ואין פגיעה בראייה. הרי שלא תמיד יהיה צורך בהתערבות רפואית אלא אם כן השינוי בעין מציק ומפריע. ובשדה הראייה מופיעים 'חוטים', 'נקודות' ושאר עצמים מציקים.

פתרונות להיפרדות רשתית

כאשר נוצר קרע בלי שתהיה היפרדות רשתית. בעזרת טיפול לייזר אפשר יהיה לסגור את הקרע ולתקן את הבעיה. לא יהיה צורך בהליך ניתוחי נוסף.

אם כבר קרה והרשתית נפרדה מדופן העין, או אז לא יהיה מנוס מניתוח. אשר בו יסגרו את הקרע תוך סידור הניקוז של הנוזל אל מאחורי הרשתית.

בכל מקרה מדובר במקרה המחייב טיפול מידי כדי למנוע נזקים חמורים יותר.

כאשר מרכז הראייה לא נפרד מדופן העין, הניתוח המהיר עשוי להציל ממש את הראייה. כאשר כך תימנע ההיפרדות המלאה שעלולה להוביל איבוד ראייה חלילה.

אם כבר קרה ומרכז הראייה נפרד מהעין. לא תמיד יהיה אפשר להשיב את מצב הראייה לקדמותו! גם בעזרת ניתוח.

הניתוחים לגלאוקומה

יש היום ניתוחים מתקדמים וטיפולים איכותיים המאפשרים להקל על החולה במצבים השונים של המחלה. בעזרת המכשירים שיש לנו היום יחד עם חומרי העזר הכימיים. ואמצעי הראייה האופטיים לצד המיומנות הגבוהה שיש היום למנתחים. אפשר בהחלט לקוות כי ישנה פריצת דרך משמעותית. אשר עשויה להועיל גם במקרים סבוכים שעד לפני עשור ועשוריים לא היה עבורם כל מענה.

אופטיקה 109 – לשיפור איכות הראייה שלך

אנחנו באופטיקה 109 מציעים שירותי בדיקת ראייה ומבחר עצום של מסגרות משקפיים במחירים מפתיעים במיוחד. אנחנו מזמינים גם אתכם, לראות, להתרשם ולבחור משקפיים מהדגמים שאתר.

בברכת בריאות טובה מאת אופטיקה 109!

* מאמר זה אינו תחליף לייעוץ רפואי.

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
ויטמינים לניוון רשתית
בריאות העיניים
ויטמינים לניוון רשתית

מחלת ניוון רשתית הינה אחד הגורמים המשפיעים על מצב הראייה ואף על איבוד הראיה. במאמר זה נסקור טיפול במחלה זו באמצעות ויטמינים לניוון רשתית.

לכתבה המלאה
קטרקט
מחלות עיניים
קטרקט

קטרקט היא מחלה המאפיינת בעיקר אנשים מבוגרים. מדובר במצב אשר בו נצרת עכירות על גבי העדשה של העין והיא פוגעת בראיה. אז נכון שהשכיחות עולה

לכתבה המלאה
ניוון רשתית
מחלות עיניים
ניוון רשתית

AMD – Age-related Macular Degeneration זהו שמה הלועזי של המחלה המוכרת לנו בשם ניוון רשתית. במדינות המערב וגם בישראל מובילה מחלה זו כגורם עיקרי לעיוורון

לכתבה המלאה
כלי נגישות