היפרדות רשתית » תופעה נדירה ומסוכנת מאוד

היפרדות רשתית היא תופעה נדירה יחסית ומסוכנת מאוד לראייה שלנו. זהו מצב חירום שעלול להוביל לעיוורון. איך זה מתחיל? וכיצד לטפל במחלה זו? המשיכו לקרוא
היפרדות רשתית
תוכן עניינים

מה זה בעצם היפרדות רשתית? מדובר בהיפרדות של הרשתית מגלגל העין. התופעה הזו מלווה במקרים רבים במראה של הבזקי אור פתאומיים מה שמחייב פנייה מידית אל רופא העיניים.

הרשתית מקומה בחלק הפנימי של גלגל העין. הרשתית מכילה תאים רבים שתפקידם לקלוט את קרני האור ולהפוך אותם לאותו חשמליים. אלו מועברים אל המוח שם למעשה נוצרת התמונה אותה העין ראתה.

הרשתית מכילה את מרכז הראייה שזה מאפשר לנו את הראייה החדה. והאבחנה בפרטים הקטנים שיש בשדה הראייה שלנו. כולל זיהוי צבעים.

כיצד מתחילה היפרדות רשתית?

כאשר נוצר מצב של הצטברות נוזלים בין הרשתית לדופן של גלגל העין, או אז מתרחשת הפרדה של הרשתית. לעיתים זה קורה בגלל קרע ברשתית שנגרם בגלל היפרדות גוף הזגוגית מהרשתית.

(הזגוגית היא מעין ג'ל שמורכב בעיקר ממים, קולגן וחומצה היאלורונית. המקום של הזגוגית היא מאחורי עדשת העין. כאשר היא ממלאה את הנפח של פנים גלגל העין ומגיעה עד לרשתית.)

עם הגיל העולה, הזגוגית נעשית נוזלית עד שהיא פשוט קורסת אל תוך עצמה. תהליך המכונה תמט. כך היא נפרדת מהרשתית בחלק האחורי שלה. היא לעיתים נשארת אחוזה סביב הרשתית אך המשיכה של הזגוגית הנפרדת יוצרת קרע ברשתית. מה שמאפשר מעבר נוזלים אל מאחורי הרשתית עד שהיא נפרדת מדופן העין.

במצב אשר בו היפרדות הזגוגית אינה מלווה בקרע של הרשתית ואין פגיעה בראייה. הרי שלא תמיד יהיה צורך בהתערבות רפואית אלא אם כן השינוי בעין מציק ומפריע. ובשדה הראייה מופיעים 'חוטים', 'נקודות' ושאר עצמים מציקים.

פתרונות להיפרדות רשתית

כאשר נוצר קרע בלי שתהיה היפרדות רשתית. בעזרת טיפול לייזר אפשר יהיה לסגור את הקרע ולתקן את הבעיה. לא יהיה צורך בהליך ניתוחי נוסף.

אם כבר קרה והרשתית נפרדה מדופן העין, או אז לא יהיה מנוס מניתוח. אשר בו יסגרו את הקרע תוך סידור הניקוז של הנוזל אל מאחורי הרשתית.

בכל מקרה מדובר במקרה המחייב טיפול מידי כדי למנוע נזקים חמורים יותר.

כאשר מרכז הראייה לא נפרד מדופן העין, הניתוח המהיר עשוי להציל ממש את הראייה. כאשר כך תימנע ההיפרדות המלאה שעלולה להוביל איבוד ראייה חלילה.

אם כבר קרה ומרכז הראייה נפרד מהעין. לא תמיד יהיה אפשר להשיב את מצב הראייה לקדמותו! גם בעזרת ניתוח.

הניתוחים לגלאוקומה

יש היום ניתוחים מתקדמים וטיפולים איכותיים המאפשרים להקל על החולה במצבים השונים של המחלה. בעזרת המכשירים שיש לנו היום יחד עם חומרי העזר הכימיים. ואמצעי הראייה האופטיים לצד המיומנות הגבוהה שיש היום למנתחים. אפשר בהחלט לקוות כי ישנה פריצת דרך משמעותית. אשר עשויה להועיל גם במקרים סבוכים שעד לפני עשור ועשוריים לא היה עבורם כל מענה.

אופטיקה 109 – לשיפור איכות הראייה שלך

אנחנו באופטיקה 109 מציעים שירותי בדיקת ראייה ומבחר עצום של מסגרות משקפיים במחירים מפתיעים במיוחד. אנחנו מזמינים גם אתכם, לראות, להתרשם ולבחור משקפיים מהדגמים שאתר.

בברכת בריאות טובה מאת אופטיקה 109!

* מאמר זה אינו תחליף לייעוץ רפואי.

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
זיהומים בקרנית
מחלות עיניים
כל המידע על זיהומים בקרנית – איך לזהות, לטפל ולמנוע

במאמר זה, נעיין בהגדרה ובסימפטומים של זיהומים בקרנית, נבחן את הגורמים שעשויים להביא להם ונציע אסטרטגיות טיפול ומניעה. המידע הניתן במאמר זה מיועד לספק לכם ידע רחב יותר בנושא זיהומים בקרנית העין למידע נוסף המשיכו לקרוא,

לכתבה המלאה
אלרגיה בעיניים
מחלות עיניים
הגורמים לאלרגיה בעיניים וכיצד לטפל

במאמר זה נעסוק באלרגיה בעיניים, נספק הבנה על מהות התופעה והגורמים השונים שיכולים לגרום לה. נדון באופציות טיפול, החל מתרופות ועד לטיפולים משלימים. המאמר מציע כלים מעשיים לטיפול באלרגיה וממליץ על ייעוץ רפואי מקצועי לטיפול המיטבי.

לכתבה המלאה
דלקות עיניים
מחלות עיניים
איך לזהות דלקות עיניים? ואיך לטפל ולמנוע

דלקת עיניים היא בעיה נפוצה הניתנת לטיפול, אך יכולה לגרום לחוסר נוחות רב. במאמר זה אנו עוסקים בגורמים השונים הגורמים לדלקת עיניים. נציין את הסימפטומים הנפוצים של המצב ואת אפשרויות הטיפול הקיימות. כמו כן, המאמר נוגע באמצעים למניעה ובדרכים להתמודד עם התסמין. המלצה על ייעוץ רפואי מקצועי, כדי לקבוע את הטיפול הנכון ולשפר את התוצאות.

לכתבה המלאה
אסטיגמטיזם - צילינדר בעין
מחלות עיניים
אסטיגמטיזם – צילינדר בעין

מעוניינים להבין מה זה צילינדר בעין (אסטיגמטיזם)? וכיצד זה יכול להשפיע על ראייתכם? לפניכם מאמר מקיף המסביר את התופעה, סימפטומים ומציע טיפולים יעילים… המשיכו לקרוא

לכתבה המלאה
כלי נגישות