גלאוקומה » מחלה שפוגעת בעצב הראיה

גלאוקומה היא מחלה שפוגעת בעצב הראיה. מדובר בפגיעה שעלולה להגיע עד לסיכון לעיוורון. במאמר זה נדבר על מה גורם למחלה זו להופיע? וכיצד לטפל בה? המשיכו לקרוא
גלאוקומה
תוכן עניינים

ישנם סוגים שונים של גלאוקומה כאשר שניים מהם הם המוכרים ביותר.

גלאוקומה רחבת זווית – זוהי גלאוקומה ראשונית כאשר היא נגרמת בגלל ניקוז לקוי בעין. הזווית של העין נראית רחבה דייה, אך בגלל שינויים ברקמה שיוצרים לחץ תוך עיני, הניקוז לא נעשה כראוי.

גלאוקומה צרת זווית – זוהי הגלאוקומה בצורה החריפה שלה. בשל מבנה עין סובלים אנשים מסוימים מהתקפי גלאוקומה כאשר זווית הניקוז התוך עיני נסגר ונוצר לחץ תוך עיני.

הפתרונות לגלאוקומה

אנשים שזה עתה התבשרו כי יש סימנים להתפתחות של גלאוקומה, עשויים להיות מבוהלים ומבולבלים כאחד. סכנת העיוורון מאיימת אליהם והם רוצים לקבל פתרון יעיל כמה שיותר מהר.

הטיפול העיקרי הוא למעשה בעזרת טיפות עיניים כאשר המטרה היא הורדת הלחץ התוך עיני. זאת כדי למנוע נזקים לעצב הראייה.

ישנה גם אפשרות לטיפול באמצעות כדורים. כמו כן אפשר לבצע תיקון באמצעות ניתוחים או לייזר.

אם מדובר בגלאוקומה חריפה, יהיה צורך בטיפול מהיר ומיידי של רופא עיניים. לרוב זה יכלול טיפול תרופתי, במצבים אחרים אפשר יהיה להיעזר בטיפולי לייזר או באמצעות ניתוח שיוריד את הלחץ התוך עיני שבתוך גלגל העין.

האם המחלה יכולה לחזור?

חשוב לדעת. גם אם טיפלתם בגלאוקומה ואף איזנתם את הלחץ התוך עיני, עדיין נשארתם עם המחלה שהיא כרונית. חשוב ליטול תרופות לשם כך באופן קבוע וסדיר. ואף לבצע מעקב סדיר אצל רופא העיניים.

יש מצבים רבים בהם רק עין אחת נפגעה. אך ההמלצה הרפואית תהיה לבצע טיפול גם בעין השנייה. על מנת למנוע את הופעת המחלה.

הדבר נכון בעיקר לטיפולי לייזר.

מה גורם למחלת הגלאוקומה?

מה בעצם גורם למחלה? אז יש הרבה תאוריות המנסות להסביר את העניין. בין הגורמים אנחנו מוצאים את הלחץ המכאני שיש על ראש עצב הראייה. הפרעות שונות באספקת הדם שאמור להגיע אל ראש עצב הראייה. הצטברות של חומרים רעילים שונים בראש עצב הראייה וכן הלאה.

לחץ תוך עיני גבוה זהו הגורם המרכזי שמוביל להתפתחות של גלאוקומה. יש רמות ממוצעות ללחץ התוך עיני אך עם זאת לכל אדם יש את רמת הלחץ התוך עיני שמתאים לו. כאשר יש לחץ מעבר לזה עלולה המחלה להתפרץ ואף להתקדם ולהחמיר.

איך נעשה האבחון למחלה?

בגלאוקומה החריפה עלולים להופיע כאבי עיניים, אודם ניכר בעין, ראייה מטושטשת המלווה בבחילות והקאות. זהו מצב המחייב פנייה מידית אל רופא עיניים.

בגלאוקומה הראשונית, ההתפתחות וגם הנזק הם הדרגתיים ואיטיים.

האבחון והבדיקה נעשים על ידי רופא עיניים. כאשר במקרים רבים החולה כלל אינו מודע לכך שמתפתחת אצלו מחלה מהסוג הזה. הבעיה העיקרית היא שמחלה זו עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים בעצב הראייה. כאשר לעיתים האבחון ייעשה לאחר שכבר נגרם הנזק החמור לראייה. מסיבה זו יש המלצה גורפת להיבדק אצל רופא עיניים החל מגיל 40.

חשוב לזכור! אבחון מוקדם וטיפול מתאים עשויים למנוע נזקים חמורים.

אופטיקה 109 מציעה שירות של בדיקת ראיה מקיפה, והתאמת משקפיים לכל מי שזקוק לכך. אנחנו מזמינים אתכם לבחור משקפי ראיה מהדגמים שלנו באתר.

בברכה לבריאות טובה מאת אופטיקה 109!

* מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי.

אופטיקה 109
נכתב ע"י המומחים של אופטיקה 109, במטרה לתת לכם את המידע הנדרש. אם תמצאו טעות נשמח שתשתפו אותנו בעמוד צור קשר.
אהבתם? שתפו עם חברים
עוד בנושא מחלות עיניים
ויטמינים לניוון רשתית
בריאות העיניים
ויטמינים לניוון רשתית

מחלת ניוון רשתית הינה אחד הגורמים המשפיעים על מצב הראייה ואף על איבוד הראיה. במאמר זה נסקור טיפול במחלה זו באמצעות ויטמינים לניוון רשתית.

לכתבה המלאה
קטרקט
מחלות עיניים
קטרקט

קטרקט היא מחלה המאפיינת בעיקר אנשים מבוגרים. מדובר במצב אשר בו נצרת עכירות על גבי העדשה של העין והיא פוגעת בראיה. אז נכון שהשכיחות עולה

לכתבה המלאה
ניוון רשתית
מחלות עיניים
ניוון רשתית

AMD – Age-related Macular Degeneration זהו שמה הלועזי של המחלה המוכרת לנו בשם ניוון רשתית. במדינות המערב וגם בישראל מובילה מחלה זו כגורם עיקרי לעיוורון

לכתבה המלאה
כלי נגישות